Joga kręgosłupa

Joga kręgosłupa to zajęcia, które przeznaczone są dla osób prowadzących siedzący tryb życia, odczuwających  dyskomfort lub ból w obrębie kręgosłupa, dla tych, którzy preferują łagodną pracę z ciałem, dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz z przewlekłymi schorzeniami układu ruchu, zestresowanych.

Jest nową metodą łączącą starożytną praktykę hatha jogi z technikami terapeutyczno-zdrowotnymi, takimi  jak metoda Mc Kenziego, streching, relaksacja mięśni.

Kręgosłup zajmuje centralne miejsce w ćwiczeniach hatha jogi. Regularne ćwiczenia asan działają profilaktycznie chroniąc kręgosłup przed skutkami hipokinezji i przeciążeń. W sytuacji kiedy kręgosłup niedomaga i pojawiają się bóle i objawy neurologiczne odpowiednio dobrane asany działają terapeutycznie. Podczas wykonywania asan wykorzystuje się techniki uzupełniające  (streching, izometryczne napinanie mięśni, relaksację, neuromobilizacje, masaż punktów spustowych) stosowane w rehabilitacji.

Na zajęciach z jogi kręgosłupa dużą uwagę przywiązuje się do uelastycznienia mięśni i odbarczenia stawów i przywrócenia pełnego zakresu ruchów. Ćwiczenia obejmują wszystkie grupy mięśni we wszystkich płaszczyznach ruchu. Wprowadza się relaksację , rozciąganie i wzmacnianie mięśni oraz uczy się prawidłowych nawyków ruchowych. Asany uwzględniają  wszystkie odcinki kręgosłupa.

Ćwiczenia są proste i łatwe do wykonania dla każdego. Obok fizycznych efektów poprawy zdrowia i sprawności uzyskuje się również wyciszenie emocji i obniżenie poziomu stresu.

Ćwiczymy w wygodnym stroju i boso na specjalnych matach antypoślizgowych. 

Przed sesją prosimy o zgłoszenie osobie prowadzącej zajęcia ewentualne dolegliwości zdrowotne. Na zajęcia przychodzimy z pustym żołądkiem, co najmniej 2–3 godziny po posiłku.